Pozyskiwanie i rola metali nieżelaznych w dzisiejszym świecie

Historia
Mikołaj

Metale nieżelazne pochodzą z rud. Po wydobyciu z nich surowców, poddaje się je procesom hutniczym, aby osiągnęły końcową formę. W przypadku aluminium, wydobywa się tzw. boksyty, z których później otrzymać można ten pierwiastek w czystej postaci.

Wydobycie i wykorzystanie aluminium

Produkt otrzymany z boksytów, nazywa się aluminium pierwotnym. Stanowi ono większość będącego w obiegu aluminium. Dużo mniejszą, lecz nadal istotną część stanowi pierwiastek, otrzymany z recyclingu. Przodownikami w jego wydobyciu są między innymi Australia i Chiny. To tam, znajdziemy największe rudy zawierające boksyty oraz rozwinięte społeczeństwa, których zapotrzebowanie na energię i elektronikę stale rośnie. Metale nieżelazne, a szczególnie aluminium, odgrywają w tych dziedzinach dużą rolę. Pierwiastek ten bardzo dobrze przewodzi ciepło oraz elektryczność. W elektryce sporo zastosowań przypada także innemu metalowi nieżelaznemu, jakim jest miedź

Wzrost zapotrzebowania na metale nieżelazne- miedź

Metale nieżelazne, a zwłaszcza miedź, są w dzisiejszych czasach bardzo przydatne. Z miedzi wykonuje się np. uzwojenia urządzeń elektrycznych, silników itp. Znajdziemy ją także w urządzeniach chłodniczych lub grzewczych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym. Bardzo często wykorzystuje się ją w urządzeniach przeznaczonych do pasteryzacji produktów żywnościowych. Miedź jest także ważnym elementem wielu stopów metali nieżelaznych, dzięki sporej wytrzymałości i plastyczności. Najczęściej łączy się ją z cyną lub cynkiem. W ten sposób powstają popularne stopy, takie jak brąz, czy mosiądz. Wiodącymi w wydobyciu miedzi krajami są Stany Zjednoczone oraz Chile. Coraz więcej miedzi produkują także Peruwiańczycy. Podobnie jak aluminium, miedź wydobywa się z rud, pod postacią minerałów, takich jak Kowelin, Chalkozyt, czy Chalkopiryt. Zdarza się także, że pierwiastek ten, występuje w postaci miedzi rodzimej, jednak jest to dość rzadkie zjawisko. Złoto- czerwona barwa sprawia, że miedź jest także metalem atrakcyjnym wizualnie, z którego niegdyś wykonywano także naczynia kuchenne jak i ozdobne.