Najważniejsze metale nieżelazne

Metale nieżelazne
Mikołaj

Metale nieżelazne to takie, które nie zawierają w sobie domieszek żelaza. Mogą to być zarówno metale jednopierwiastkowe, jak i skomplikowane stopy. Dzięki przydatnym właściwościom, używa się ich jako surowców w wielu gałęziach przemysłu.

Stopy aluminium w przemyśle

Jeden z metali o bardzo szerokim zastosowaniu to aluminium. W życiu codziennym, znajdziemy mnóstwo przykładów jego występowania. Począwszy od garnków i sztućców, aż po przewody elektryczne. Elektryka to jedna z niewielu dziedzin, która wykorzystuje czyste aluminium. Najczęściej spotykamy natomiast jego rozmaite stopy. Aluminium w połączeniu z miedzią, manganem, cynkiem lub krzemem, tworzy metale nieżelazne, charakteryzujące się wytrzymałością i wysoką plastycznością. Znajdują one zastosowanie w przemyśle maszynowym i samochodowym. Wytwarzane z niego części są w stanie pracować w wysokich temperaturach, nie poddając się zniekształcaniu.

Miedź i jej zastosowania

Omawiając metale nieżelazne nie sposób pominąć tak ważnego pierwiastka jak miedź. Można pozyskiwać go z rudy. Polska jest jednym z większych, światowych eksporterów tego surowca na świecie. Zapotrzebowanie na miedź bezustannie rośnie, głównie ze względu na szerokie zastosowanie w elektronice. Podobnie jak w przemyśle energetycznym, duże znaczenie ma tu doskonałe przewodnictwo elektryczne miedzi. Obecnie naukowcy prowadzą badania nad stworzeniem nowych stopów zawierających ten pierwiastek, które pozwolą na jeszcze sprawniejsze przewodzenie impulsów elektrycznych. Drugi sektor pod względem zapotrzebowania na miedź, to budownictwo. Wykorzystuje się ją tutaj do wytwarzania stopów elementów konstrukcji budynków.

Metale nieżelazne- oznakowanie

Chcąc rozpoznać stop i jego zawartość, warto zapoznać się z systemem ich opisu. W pierwszej kolejności podaje się pierwiastek bazowy, którego znajduje się w stopie najwięcej. Każdy kolejny symbol to pierwiastek o coraz mniejszym udziale w mieszaninie. Podane obok nich liczby pokazują przybliżone wartości w jakich zawarto je w stopie. Liczb nie znajdziemy jedynie przy pierwiastkach, których ilość nie przekracza 1,5 %.