Występowanie i praktyczne zastosowania aluminium

Przemysł
Mikołaj

Aluminium to metal o srebrno- białej barwie, o właściwościach przewodnika ciepła i elektryczności. Podobnie jak inne metale nieżelazne, znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza, że jako składnik stopów, ogromnie poszerza swoje możliwości.

Występowanie aluminium

Metale nieżelazne, takie jak aluminium wydobywa się z ziemi. Największym producentem aluminium jest prawdopodobnie Australia. Dzieje się tak, ze względu na duże złoża tlenku glinu na jej terenie. Tzw. boksyt (złoża zawierające tlenki glinu) występują także w Azji oraz Brazylii i Gwinei. Większość znajdującego się w obrocie aluminium, pochodzi z wydobycia i nazywane jest aluminium pierwotnym. Około jedna trzecia zasobów to aluminium wtórne, czerpane z recyklingu.

Wykorzystanie właściwości aluminium

Metale nieżelazne przewodzące łatwo ciepło i elektryczność to miedź oraz aluminium. Obydwa pierwiastki znajdziemy w kablach i całych instalacjach elektrycznych. Miedź znajdziemy także w wielu wymiennikach ciepła, w postaci rur. Rury aluminiowe są nie mniej popularne, lecz służą przeważnie do innych celów. Zaczynając od ich właściwości, warto nadmienić dużą plastyczność, lekkość oraz trwałość. Dzięki temu zastosowanie rur aluminiowych jest praktycznie nieskończone. Spotkamy je w każdej dziedzinie życia, najczęściej jako stelaże do leżaków, stołów polowych, suszarek, a także elementy osprzętu sportowego. Mała podatność na korozję w wyniku wystawienia na czynniki atmosferyczne sprawia, że aluminiowe słupki, ogrodzenia i wszelkie inne konstrukcje, mogą być pozostawione na zewnątrz i służyć nam przez cały rok.