Miedź- ważny metal nieżelazny

Metale nieżelazne
Mikołaj

Metale nieżelazne pełnią istotną rolę w dzisiejszym świecie. Wykorzystuje się je w każdej gałęzi przemysłu. Jednym z najważniejszych tego typu metali jest miedź. Pierwiastek ten ma budowę zbliżoną do srebra i złota- obok których znalazł swoje miejsce w układzie okresowym pierwiastków.

Miedź- cenny surowiec

Miedź wykorzystuje się w wielu dziedzinach, z czego najważniejsze to: elektrotechnika, energetyka i przemysł budowlany. Metal ten doskonale nadaje się do wykorzystania jako przewodnik prądu oraz temperatury. Z tego powodu, jest ważnym elementem każdej instalacji elektrycznej. Jest bardzo użyteczny także wszędzie tam, gdzie zachodzi wymiana temperatury. Znajdziemy go w chłodnicach i wymiennikach ciepła, takich jak np. pasteryzatory. Metale nieżelazne, a zwłaszcza miedź, są coraz częściej używane przez dekarzy. Dachówka wykonana z tego metalu to gwarancja trwałości, nawet na setki lat. Powstająca samoistnie na jej powierzchni patyna, chroni metal przed działaniem czynników atmosferycznych, zastępując konserwację. Miedziane pokrycia dachowe są obecnie najdroższe i najbardziej praktyczne. W budownictwie, możemy napotkać miedź także w instalacjach wodnych i grzewczych. Do jednych z najciekawszych właściwości tego metalu należy przeciwdziałanie powstawaniu bakterii i brak wpływu na właściwości smakowe i woń wody.  

Miedź w stopach

Metale nieżelazne, w tym miedź, łączą się w stopy o bardzo przydatnych właściwościach. Dzięki tym połączeniom znacznie poszerzają się możliwości ich zastosowań. Miedź w stopach występuje niemal wszędzie. Znajdziemy ją w monetach, w elementach wyposażenia domu i rolnictwie. Najbardziej popularne stopy miedzi to mosiądz i brąz. Pierwszy z nich, jest połączeniem miedzi i cynku. Z mosiądzu wytwarza się elementy maszyn obecnych w różnych dziedzinach przemysłu, części instalacji wodnych, instrumenty, amunicję i wiele innych. Jest to bardzo twardy stop metali nieżelaznych, który sprzyja wytwarzaniu trwałych obiektów. Inne metale nieżelazne łączone w stopy z miedzią to cyna, aluminium i ołów.