Mosiądz to stop, w skład którego wchodzą głównie dwa metale nieżelazne: miedź i cynk. Kolor stopu to żółto- pomarańczowy, lub złoto- pomarańczowy w zależności od zastosowanych proporcji. Jest to bardzo trwały metal o wielu przydatnych właściwościach.
Właściwości mosiądzu
Ten wyjątkowy stop, posiada bardzo dobre właściwości plastyczne. Jego obróbka nie przysparza kłopotów, a co za tym idzie, możliwe jest wykonywanie z niego małych i skomplikowanych form. W jego skład mogą wchodzić w niewielkich ilościach, także inne metale nieżelazne, co wpływa na lekkie zróżnicowanie właściwości. Podstawowe i właściwe wszystkim mosiądzom cechy (poza kowalnością) to: przewodzenie ciepła, wysoka trwałość, bakteriostatyczność oraz połowiczne przewodzenie elektryczne. Stop ten, podobnie jak czysta miedź, znajduje zastosowanie w urządzeniach przekazujących ciepło. Wymienniki ciepła z elementami mosiądzu, są bardzo wydajne i nie ulegają szybkiej korozji. Ze względu na atrakcyjny wygląd i plastyczność, z mosiądzu korzystają chętnie także designerzy i rzeźbiarze. Bardzo ważnym zastosowaniem stopu jest produkcja instrumentów muzycznych o dobrych właściwościach brzmieniowych i wytrzymałości. Wszystkie stopy i metale nieżelazne, w tym także mosiądz służą również w wielu gałęziach przemysłu np. samochodowym, okrętowym i budowlanym.
Antybakteryjne stopy i metale nieżelazne – miedź i mosiądz
Do wyjątkowo interesujących cech miedzi i mosiądzu należy bakteriostatyczność. Dzięki temu odkryciu, obydwa metale zaczęto stosować w publicznych placówkach medycznych.. Zazwyczaj stosuje się je w instalacjach wodnych oraz wybranych urządzeniach medycznych.