Galwanostegia przy pomocy metali nieżelaznych

Przemysł
Mikołaj

Galwanostegia zwana też galwanizacją to proces, do którego bardzo często wykorzystywane są metale nieżelazne. Polega on na pokryciu galwanizowanego metalu cienką, równą powłoką ochronną, zapewniającą także atrakcyjny wygląd obiektu.

Jak działa galwanostegia?

Jako materiał na powłokę galwaniczną doskonale nadają się takie metale nieżelazne jak: cyna, cynk, miedź i nikiel. Pokryciu najczęściej poddaje się obiekty wykonane ze stali lub żelaza. Do przeprowadzenia procesu nakładania powłoki, wykorzystuje się narzędzia elektrotechniczne. W kąpieli galwanicznej, stymulowane elektrolitycznie metale tworzą doskonale przylegającą powłokę na powierzchni różnych obiektów.

Galwanizowanie stali i żelaza powłoką z metali nieżelaznych

Do galwanizowania powszechnie stosowanej stali, najczęściej używa się cynku. Jego powłoka charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Stal cynkowana jest wielokrotnie bardziej trwała niż ta nie pokryta powłoką. Istnieją także inne sposoby nakładania cynku na powierzchnię metali, jak na przykład proces Sendzimira, proszkowanie i cynkowanie natryskowe. W niektórych przypadkach w pokrywaniu stali, używa się także miedzi, jako jednej z kilku warstw.

W przypadku pokrywania żelaza, można zastosować takie metale nieżelazne jak cyna i ołów. Cynowanie nazywane jest także bieleniem, ze względu na efekt wizualny. Podobnie jak ołowiowanie, wykonuje się je w taki sam sposób jak w przypadku pokrywania cynkiem. Ołowiowanie ma najczęściej na celu ochronę powierzchni wystawionych na działanie kwasu siarkowego.