Miedź- znaczenie i rys historyczny

Historia
Mikołaj

Metale nieżelazne służą człowiekowi od tysięcy lat. Aluminium wykorzystywano już na początku naszej ery, podobnie jak cynk. Ołów wytapiano przynajmniej 3 tys. lat p.n.e., a miedź znana była jeszcze 6 wieków wcześniej. Metale nieżelazne przyczyniły się do wielu osiągnięć technicznych i uczestniczyły w budowie nowoczesnego świata.

Metale nieżelazne- najważniejsze pierwiastki

Najpowszechniej wykorzystywane przez ludzkość metale nieżelazne to aluminium i miedź. Elementy aluminiowe występują w każdej zagospodarowanej przez człowieka przestrzeni. Mogą to być uchwyty, ramy krzeseł, czy garnki. Nieco mniej widoczna na pierwszy rzut oka, lecz nie mniej ważna jest miedź. Znajdziemy ją w instalacjach wodnych, gazowych, grzewczych, klimatyzatorach i wielu innych. Poznajmy jej historię. 

Historia wykorzystania miedzi przez człowieka

Prawdopodobnie metale nieżelazne pojawiły się w naszej kulturze w epoce kamienia. Możemy przynajmniej z całą pewnością stwierdzić, iż wówczas wykorzystywano już miedź. Ślady po takiej działalności odnaleziono w rejonie Bliskiego Wschodu i najprawdopodobniej była ona związana z wytwarzaniem ozdób. W tych okolicach rozpoczęła się również historia pozyskiwania miedzi ze skał mineralnych. W starożytnym Egipcie wykorzystywano już narzędzia wykonane z tego pierwiastka. Epoka brązu sprawiła, że miedź stała się najważniejszym metalem. Jej połączenie z cyną, dało materiał bardzo kowalny, a jednocześnie wytrzymały.  Poza wieloma zastosowaniami technicznymi, brąz i czysta miedź znalazły w Europie zastosowanie jako środek płatniczy. Początkowo były to sztabki brązu, a z czasem monety wykonane z miedzi, a także innych metali nieżelaznych. Na początku naszej ery odkrywano coraz to nowsze stopy złotawo- czerwonego metalu, poszerzające zastosowania o nowe obszary, w tym np. rolnictwo, okrętownictwo i dekarstwo. Bez miedzi nie powstałoby wiele rewolucyjnych wynalazków. Mosiądz jako kolejny ważny stop miedzi, przyczynił się znacznie np. do rozwoju przemysłu maszynowego i samochodowego.