Zastosowania miedzi we współczesnym przemyśle

Przemysł
Mikołaj

Niektóre metale nieżelazne znane są ludzkości od przynajmniej 9 tys. lat. Mniej więcej z tego okresu pochodzą najstarsze znaleziska zawierające przetworzoną miedź. Wyrabiano z niej między innymi elementy biżuterii. Do dnia dzisiejszego obszary zastosowania tego pierwiastka znacznie się powiększyły.

Miedź- metal nieżelazny o niebagatelnym znaczeniu dla chłodnictwa i klimatyzacji

Wszystkie metale nieżelazne, mają mnóstwo zastosowań we współczesnym świecie. Miedź jako jeden z najważniejszych tego typu metali, używa się między innymi do produkcji urządzeń chłodniczych i wymienników ciepła. Jest tak, dzięki doskonałym właściwościom przewodzenia ciepła tego pierwiastka. Rynek urządzeń wymieniających ciepło, znacznie się rozwinął, dzięki użyciu miedzi, do produkcji rur. Zastosowanie małych miedzianych rur, sprawiło, że energochłonne dotąd urządzenia grzewcze i chłodnicze, stały się przyjazne środowisku oraz portfelom swoich posiadaczy. Wydajność klimatyzatorów i pasteryzatorów wzrosła, przez co utrzymanie świeżości produktów stało się o wiele łatwiejsze. Niektóre metale nieżelazne wykazują wiele zaskakujących cech, W przypadku miedzi są to właściwości antybakteryjne i antygrzybicze. Ma to ogromne znaczenie w urządzeniach do obróbki termicznej żywności, lecz przede wszystkim w klimatyzatorach. Dzięki miedzi, wolniej rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, będące najczęściej wymienianą przez klientów obawą przed zastosowaniem klimatyzacji.  

Miedziane rury wodociągowe

Metale nieżelazne są często wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju rur. Wokół nas znajdziemy mnóstwo rur aluminiowych, a także tych, które zostały ocynkowane. W przypadku instalacji dostarczających wodę pitną, zastosowanie znalazła miedź. Nie bez znaczenia są tutaj wyżej wymienione właściwości antyseptyczne. Jednak fenomen miedzi w tym produkcie opiera się także na wielu innych jej cechach. Metal ten nie wpływa w żaden sposób na właściwości wody. Ciecz nie zmienia smaku, zapachu, a uwalniane z miedzi mikroelementy mogą być korzystne dla zdrowia ludzi.