Metale nieżelazne- skąd się bierze i do czego służy cyna?

Metale nieżelazne
Mikołaj

Metale nieżelazne to grupa, do której zaliczają się: miedź, aluminium, ołów, cynk oraz cyna. Są to także nie zawierające żelaza stopy, między innymi brąz, do którego powstania niezbędna jest cyna.

Metale nieżelazne- wydobycie cyny

Górnictwo i hutnictwo to jedne z najważniejszych dziedzin, stojących u podstaw rozwoju technicznego świata. Wydobycie zarówno żelaza, jak i metali nieżelaznych miało miejsce tysiące lat temu. Początkowo były to czyste złoża surowców takich jak miedź, występujące na powierzchni ziemi. Z czasem ludzkość zaczęła wydobywać z trudno dostępnych miejsc minerały zanieczyszczone innymi pierwiastkami. Cyna, podobnie jak inne metale nieżelazne występuje w skorupie ziemskiej, najczęściej pod postacią siarczków i tlenków. Największe jej złoża występują w Azji oraz Brazylii i Australii. Kraje takie jak Polska, nie posiadające znaczących złóż tego pierwiastka, importują cynę z zagranicy.

Brąz i inne stopy cyny

Wynalezienie brązu poprzez dodanie cyny do miedzi, zapoczątkowało nową epokę. Dzięki nowemu stopowi praca ludzka, stała się o wiele bardziej wydajna. Rozwinęło się znacznie rolnictwo oraz technika wojenna. Brąz pozwolił na wzrost zamożności terenów dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Wyspy te były w posiadaniu dużych złóż zarówno miedzi, jak i cyny. Inne stopy zawierające cynę (tym razem jako główny składnik) i inne metale nieżelazne, dzielą się na kilka kategorii. Jedna z nich to np. spoiwa, zawierające najczęściej domieszki ołowiu. Służą one dziś, między innymi do lutowania i spawania.