Złoża oraz huty metali nieżelaznych

Metale nieżelazne
Mikołaj

Rudy to złoża minerałów, z których pozyskuje się metale. Niektóre z nich wytrącają się łatwo, inne zaś potrzebują bardzo dużej ilości energii. Bardzo ważne w wielu gałęziach przemysłu metale nieżelazne występują w przyrodzie najczęściej pod postacią siarczków i tlenków metali.

Hutnictwo- metale nieżelazne

Przemysł hutniczy można podzielić na dwie frakcje, jedną zajmującą się żelazem i drugą, w której wytwarza się metale nieżelazne. Polska to kraj zasobny w surowce mineralne, posiadająca także przemysł hutniczy. Najwięcej surowców pozyskujemy z terenów Śląska, takich jak np. okolice Trzebini, Olkusza, czy Bytomia. Są to rudy cynku i ołowiu, a także miedzi w Lubińsko- Głogowskim Okręgu Miedziowym. W LGOM działają dwie huty produkujące setki ton miedzi rocznie. Huty zajmujące się tym metalem znajdziemy także między innymi we Wrocławiu i Katowicach. Stolica Górnego Śląska oraz jej okolice to również miejsca przetwarzania cynku i ołowiu. Bardzo ważny wśród metali nieżelaznych pierwiastek, jakim jest aluminium, przetwarzany jest w Koninie- Malińcu. Jest to jedyna huta w Polsce zajmująca się tym metalem, głównie ze względu na duże zanieczyszczanie środowiska oraz zpotrzebowanie na energię.   

Charakterystyka metali nie zawierających żelaza

Metale nieżelazne to przede wszystkim aluminium i miedź. Pierwszy pierwiastek wydobywa się z rud bogatych w boksyty. Służy on do wytwarzania przewodów elektrycznych ze względu na właściwości przewodzące. Produkuje się z niego także garnki i sztućce, a także akcesoria wykorzystywane w mleczarstwie. Miedź natomiast, występuje najczęściej pod postacią siarczków. Wykorzystuje się ją głównie do produkcji zwojów prądnic i cewek. Kolejne metale nieżelazne to ołów i nikiel. Ołów jest metalem ciężkim i łatwo poddającym się obróbce. Jest dość miękki i wymaga względnie niskiej temperatury, aby zacząć się topić. Często stosuje się go w płytach do akumulatorów oraz jako uszczelniacz instalacji wodociągowej. Nikiel to metal twardy, lecz nadal plastyczny. Charakteryzuje się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej wykorzystuje się go do niklowania innych metali, gdzie pełni wówczas funkcję ochronną i estetyczną.